WYKORZYSTANIE DRONÓW NAZIEMNYCH I POWIETRZNYCH W ROLNICTWIE

26 października 2023r. odbyła się w Puławach Konferencja WYKORZYSTANIE DRONÓW NAZIEMNYCH I POWIETRZNYCH W ROLNICTWIE.

Organizatorem wydarzenia był Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Podczas konferencji swoje wystąpienia mieli członkowie Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych:

  • „Możliwości wykorzystania dronów rolniczych dla potrzeb organizacji projektów badań mających na celu wsparcie rejestracji środków ochrony roślin” – Justyna Siekierczak Polska Izba Systemów Bezzałogowych
  • „Mapa drogowa przyszłości rolnictwa z wykorzystaniem dronów” Mariusz Naumienko IWING Sp. z o.o.
  • „Drony rolnicze – możliwości, wyzwania oraz dobre praktyki w innowacyjnym
    rolnictwie” Jan Bocian, Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa, Agrodron

Osoby zainteresowane tematyką Rolnictwa Precyzyjnego zapraszamy do kontaktu.

konferencja na temat dronów

W lipcu informowaliśmy o Konferencji Naukowej w ramach 8th DroneTech World Meeting. Impreza zaplanowana była na 11-13 października br. w Arenie Toruń. Tymczasem mamy już to za sobą.

Obszerne podsumowanie znajdziecie np. na stronie swiatdronow.pl

DroneTech World Meeting to prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie dla entuzjastów systemów bezzałogowych w Polsce.

Organizatorem wydarzenia jest fundacja Instytut Wspierania Nowych Technologii, a jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat najnowszych technologii oraz ich wpływu na społeczeństwo i biznes. Inicjatywa ta powstała z myślą o zainspirowaniu uczestników do nawiązywania relacji biznesowych i twórczych.

Jak przebiegał DroneTech World Meeting

Pierwszy dzień DroneTech World Meeting 2023 poświęcony był na Demonstrator Technologii Bezzałogowych, gdzie przeprowadzono testy i ćwiczenia w kontekście sytuacji kryzysowych. Rozgrywane były dwa scenariusze: działania grupy dywersyjnej mające na celu destabilizację funkcjonowania lotniska oraz działania kontrterrorystyczne.

Targi Technologii Bezzałogowych

Następne dwa dni wydarzenia były to targi technologii bezzałogowych, konferencja naukowo-biznesowa oraz giełda kooperacyjna B2B. W strefie expo uczestnicy mogli zapoznać się z różnymi rozwiązaniami technologicznymi dedykowanym różnym branżom.

DroneTech Race Cup

Jednym z najbardziej emocjonujących elementów DroneTech World Meeting był DroneTech Race Cup, czyli halowe mistrzostwa w wyścigach dronów. To wydarzenie przyciąga nie tylko miłośników dronów, ale również rodziny i osoby zainteresowane nowymi technologiami.

Udział Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej również miała swój udział w wydarzeniu, prezentując ciekawe informacje dla użytkowników dronów. Na ich stoisku można było porozmawiać z ekspertami, zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i zdobyć wiele ciekawych informacji.

Podsumowanie

DroneTech World Meeting to nie tylko wydarzenie dla fanów dronów, ale także dla wszystkich, którzy są zainteresowani najnowszymi technologiami. Nie zabrakło też członków PISB. To miejsce, gdzie można nawiązać nowe kontakty biznesowe, dowiedzieć się o najnowszych trendach w technologii bezzałogowej oraz zobaczyć drony w akcji. Kolejna konferencja za rok. Nie możemy się doczekać.

operator drona wskazujący na lecący nad Katowicami statek bezzałogowy

21-22 listopada odbędzie się Konferencja Dronowa w Katowicach. Wydarzenie zakończy się spotkaniem European Network of U-space Stakeholders Meeting! Warto tam być.

Zapisz a kalendarzu! Dodaj do ulubionych! Poinformuj również innych miłośników technologii systemów bezzałogowych. Impreza jest adresowana zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów; firm prywatnych i organizacji samorządowych.

Pierwszego dnia odbędzie się dyskusja o roli samorządu terytorialnego oraz jego interesariuszy w kształtowaniu bezpiecznej przestrzeni dla wykonywania misji dronowych.

Drugiego dnia Metropolia GZM będzie gościć przedstawicieli Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol), w ramach European Network of U-space Stakeholders Meeting.

O szczegółach (rejestracji i agendzie) możesz się dowiedzieć na profilu Facebook CEDD (Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów).

mężczyzna trzymający w rękach komunikat o przedłużeniu ważności kompetencji NSTS

Za komunikatem Urzędu Lotnictwa Cywilnego informujemy, że ważność kompetencji pilotów uprawniających do wykonywania operacji zgodnie z krajowymi scenariuszami (NSTS) została automatycznie przedłużona do 31 grudnia 2025r.

Oświadczenie NSTS – do kiedy należy złożyć

Ponadto, aby wykonać operacje zgodnie z krajowymi scenariuszami, należy złożyć oświadczenie NSTS. Można to zrobić najpóźniej do 31 grudnia 2023r.

Więcej przeczytasz tutaj! Bądź na bieżąco!

Już wkrótce, w dniach 15-16 września 2023r. odbędzie się konferencja “Nowoczesne ratownictwo – wyzwania i zagrożenia współczesnego świata. Zintegrowany system ratowniczy jako gwarancja profesjonalnych działań„. Wydarzenie będzie miało miejsce w Szkole Aspirantów w Krakowie. Tematem będą m.in. wyzwania i zagrożenia współczesnego świata. W programie konferencji przewidziano ćwiczenia z użyciem dronów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszamy do odwiedzenia strony organizatora.

uczniowie szkoły policyjnej wykonują operacje dronem
źródło: sapsp.pl

Drony w ratownictwie: obecna rola i potencjał

Zwróć uwagę, że drony, znane również jako bezzałogowe statki powietrzne (UAV), są coraz częściej wykorzystywane w akcjach poszukiwawczo-ratunkowych. Ich zdolność do szybkiego dotarcia do miejsc trudno dostępnych, skanowania dużych obszarów oraz dostarczania precyzyjnych informacji w czasie rzeczywistym, sprawiają, że są nieocenione w różnych sytuacjach ratunkowych.

Lokalizacja zaginionych

Drony są wykorzystywane do poszukiwania osób zaginionych w trudno dostępnych miejscach. Dzięki wykorzystaniu kamer termowizyjnych, drony są w stanie wykryć ciepło emitowane przez ciało człowieka, nawet w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak noc, mgła czy zasłony dymu.

Dostarczanie sprzętu ratowniczego

Drony są wykorzystywane do dostarczania sprzętu ratowniczego, takiego jak defibrylatory, apteczki pierwszej pomocy czy koce termiczne. Dzięki szybkości i zwinności dronów, ratownicy są w stanie dostarczyć niezbędny sprzęt w miejscach, do których trudno dotrzeć tradycyjnymi metodami.

Monitorowanie sytuacji

Drony są również nieocenione w monitorowaniu sytuacji na miejscu zdarzenia. Dzięki możliwości przeprowadzania transmisji na żywo, zespoły ratunkowe mogą na bieżąco oceniać sytuację i podejmować decyzje na podstawie aktualnych informacji.

operator drona
operator drona

Technologie wykorzystywane w dronach ratowniczych

Drony wykorzystywane w działaniach ratowniczych są wyposażone w szereg zaawansowanych technologii, które umożliwiają im wykonywanie swoich zadań.

Kamery termowizyjne

Kamery termowizyjne są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia dronów poszukiwawczych. Dzięki nim, drony są w stanie generować obraz na podstawie promieniowania podczerwieni emitowanego przez organizmy o temperaturze wyższej niż zero bezwzględne.

Systemy GPS i automatyczne sterowanie

Zaawansowane systemy GPS i automatycznego sterowania to standardowe wyposażenie dronów ratowniczych. Dzięki temu, mogą one wykonywać skomplikowane misje na zaprogramowanej trasie, a także automatycznie unikać przeszkód na swojej drodze.

Systemy komunikacji

Drony ratownicze są wyposażone w zaawansowane systemy komunikacji, a to umożliwia przesyłanie danych na żywo do centrum dowodzenia. Dzięki temu, zespoły ratunkowe mogą na bieżąco monitorować sytuację i podejmować decyzje na podstawie najnowszych informacji.

Przyszłość dronów w ratownictwie

Przyszłość dronów w ratownictwie wygląda obiecująco. Technologia ta jest wciąż rozwijana i dlatego drony stają się coraz bardziej zaawansowane i zdolne do wykonywania coraz większej liczby zadań.

Drony medyczne

Jednym z obszarów, w którym drony mają ogromny potencjał, jest medycyna. Drony medyczne można wykorzystywać do transportu krwi, leków, a nawet narządów do przeszczepu. W przyszłości, będziemy również wykorzystywać drony do dostarczania pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia, zanim dotrą tam tradycyjne służby ratownicze.

Drony zdalnie sterowane

Innym obszarem, w którym drony mają potencjał, jest zdalne sterowanie. Dzięki postępom w technologii, dronami można sterować na duże odległości, co pozwala na przeprowadzanie misji ratunkowych w miejscach, które są niebezpieczne lub niedostępne dla ludzi.

Drony autonomiczne

Kolejnym krokiem w rozwoju dronów ratowniczych mogą być drony autonomiczne. Takie drony mogłyby działać samodzielnie, bez konieczności sterowania przez operatora. Dzięki zaawansowanym algorytmom i sztucznej inteligencji, drony te mogłyby samodzielnie podejmować decyzje i wykonywać skomplikowane zadania.

Podsumowanie

Drony są już nieodłącznym elementem współczesnego ratownictwa, a ich rola będzie prawdopodobnie rosła w przyszłości. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii, drony stają się coraz bardziej zaawansowane i zdolne do wykonywania coraz większej liczby zadań. Niezależnie od tego, czy chodzi o poszukiwanie zaginionych osób, dostarczanie sprzętu ratowniczego czy monitorowanie sytuacji, drony są nieocenione w różnych sytuacjach ratunkowych. Dlatego w naszej ocenie obecność technologii statków bezzałogowych podczas konferencji “Nowoczesne ratownictwo – wyzwania i zagrożenia współczesnego świata” jest po prostu oczywista. Do zobaczenia!

operator drona

Już 5 września 2023r. odbędzie się Konferencja „Jak robić międzynarodowe projekty w sektorze dronowym? Finanse, Partnerstwa, Inspiracje.”

Organizatorem jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa reprezentujący Branżowy Punkt Kontaktowy „Inteligentna i Czysta Mobilność”.

baner instytutu Lukasiewicz
źródło: https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/

Uzyskaj wsparcie merytoryczne w pozyskaniu środków finansowych na działalność międzynarodową dot. B+R.

Poznaj swoich przyszłych partnerów biznesowych i uzyskaj szereg ważnych informacji.

Szczegóły dotyczące wydarzenia, agendy i prelegentów uzyskasz tutaj => DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ