Objawy afrykańskiego pomoru świń widoczne z drona?

dzik w lesie, ASF

Afrykański Pomór Świń (African Swine Fever – ASF) to choroba wirusowa, która atakuje świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Dla innych gatunków zwierząt nie jest ona groźna. Nie stanowi również zagrożenia dla człowieka. Jedyną, skuteczną metodą hamowania jest rozprzestrzeniania jest zabicie i utylizacja chorych osobników. W przypadku dzików mamy do czynienia ze zjawiskiem dynamicznie przemieszczających się watah, które ciężko zinwentaryzować, a co dopiero zidentyfikować chore osobniki, stanowiące zagrożenie dla pozostałych członków stada. Na szczęście z pomocą przychodzi technologia, wspierana systemami bezzałogowymi.

System ASFochrona

Badacze z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie i z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej opracowali system ASFochrona. Sponsorem projektu było Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To właśnie ten system stanowi silne narzędzie w identyfikacji chorych osobników. Pozwala on na zdalne wykrycie zakażonych dzików z aktywną infekcją wirusową.

Jak działa System ASFochrona

System ASFochrona przewiduje zaangażowanie dwóch dronów. Pierwszy dokonuje nalotu celem pozyskania danych na niższym poziomie szczegółowości. Jego zasięg jest znacznie większy i pozwala na zlokalizowanie stad dzików. Wtedy swoją operację rozpoczyna dron wyposażony w kamerę termowizyjną. Za jej pomocą identyfikuje się osobniki o podwyższonej lub obniżonej temperaturze. Informacje te ponadto wspiera analiza behawioralna podejrzanych dzików.

Dziki z chorobą afrykańskiego pomoru świń mają zaburzoną ciepłotę oraz zachowują się w sposób wskazujący na infekcję. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o ich eksterminacji i badaniu potwierdzającym wstępną diagnozę.

Więcej o Systemie ASFochrona przeczytasz tutaj.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *