Polskie drony nad Gruzją – jest porozumienie

,
dron spectre solution

14 listopada 2023r. w Tbilisi, polski producent dronów – Spectre Solutions, Gruziński Uniwersytet Lotniczy oraz gruzińska firma promująca innowacje – December 32 podpisali porozumienie w sprawie współpracy. Wspólnym celem jest rozwinięcie cywilnego sektora bezzałogowych systemów latających (UAS) na terenie Gruzji. Plan przewiduje utworzenie 300 nowych miejsc pracy.

„Zdecydowaliśmy się na wejście na rynek gruziński, widząc potencjał w zakresie dostępu do zasobów i dużą chęć współpracy. Coraz szersze wysiłki Unii Europejskiej, wsparcie i inicjatywy rządowe oraz geopolityczna, strategiczna lokalizacja umożliwiająca dostęp do rynków światowych sprawiają, że Gruzja jest dla nas rynkiem kluczowym” – wyjaśnia Sebastian Konkol ze Spectre Solutions.

W trakcie wydarzenia zaprezentowany był egzemplarz dron a Spectre 1, zaprojektowanego i wyprodukowanego przez firmę Spectre Solutions w Polsce.

dron spectre solutions
dron Spectre Solutions

Przedmiot porozumienia

Na mocy porozumienia strony zobowiązały się do wspólnego opracowania rozwiązań, które utorują drogę do integracji dronów z sektorem usług publicznych w Gruzji. Wspólna wizja zakłada rozmieszczenie wszechstronnych dronów do pionowego startu i lądowania (VTOL) na terenie całego kraju w celu efektywniejszego wykonywania różnych misji użyteczności publicznej, tj. poszukiwań i ratownictwa, reagowania na katastrofy, inspekcji linii energetycznych i dostaw medycznych Taki system ma być mniej kosztownym uzupełnieniem floty helikopterów.

Sygnatariusze porozumienia
sygnatariusze porozumienia

Sygnatariusze porozumienia


Spectre Solutions

Polski producent dronów, który na przestrzeni ostatnich 10 lat opracował
dojrzałą platformę do pionowego startu i lądowania (VTOL) o zasięgu lotu 140 km.

December 32

Firma, która łączy rynki wschodnie i zachodnie, a jej celem jest wprowadzanie
innowacyjnych technologii do Gruzji i stymulowanie lokalnego ekosystemu innowacji.

Gruziński Uniwersytet Lotniczy

Jedyna wyższa uczelnia w Gruzji, która od 1992 roku kształci zawodowych lotników w zakresie szkolenia pilotów, inżynierii i zarządzania transportem lotniczym.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *