Polska Izba Systemów Bezzałogowych uczestniczy w pracach ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia JEDA

JEDA

Polska Izba Systemów Bezzałogowych aktywnie uczestniczy w pracach JEDA. W tym tygodniu Justyna Siekierczak – Wiceprezes Zarządu Izby, wzięła udział w spotkaniu JEDA, które podsumowało pierwszy etap prac nad identyfikacją kluczowych problemów i propozycji zmian do projektu NPA EASA, mającego na celu modyfikację rozporządzeń unijnych 2019/945 i 947.

Celem tej inicjatywy jest wykorzystanie doświadczenia organizacji członkowskich do usprawnienia unijnych regulacji. EASA już współpracuje z JEDA i grupą kompetencyjną, aby lepiej zrozumieć zgłaszane wyzwania i propozycje.

Kluczowe kwestie do rozwiązania obejmują brak harmonizacji między państwami członkowskimi EASA oraz ich organami nadzoru, co utrudnia spójne egzekwowanie przepisów. Istnieje również problem zbyt wysokich kosztów i nadmiernej złożoności regulacji w stosunku do rzeczywistego ryzyka, co wskazuje na potrzebę uproszczenia i przyspieszenia procesów zatwierdzania, a także rozszerzenia kategorii otwartej i standardowych scenariuszy operacyjnych.

Kolejną istotną kwestią jest dostęp do przestrzeni powietrznej i stref geograficznych, wymagający lepszego określenia odpowiedzialności za ich zarządzanie. Obecne procedury dla operacji transgranicznych wciąż są zbyt skomplikowane i wymagają uproszczenia.

Dużym wyzwaniem pozostaje również latanie BVLOS, które jest ograniczone przez problem kolizji w przestrzeni powietrznej oraz niepewność ekonomiczną modelu U-Space. Dodatkowo należy usprawnić proces zarządzania zmianami w raportach DVR oraz przeanalizować możliwości ulepszenia certyfikatu operatora LUC, aby lepiej dostosować go do potrzeb rynku.

O JEDA

Joint European Drone Associations (JEDA) to pierwsze europejskie stowarzyszenie utworzone w listopadzie 2021 roku, zrzeszające członków ze wszystkich państw UE, a także z krajów, które wkrótce dołączą do europejskiej wspólnoty dronowej.

JEDA to nowa organizacja, ukierunkowana na kształtowanie nowych standardów europejskich. Składa się ze stowarzyszeń związanych z dronami z prawie wszystkich krajów europejskich. JEDA została stworzona w celu promowania interesów rosnącej liczby podmiotów zaangażowanych w operacje, produkcję, badania i rozwój, usługi oraz zastosowania bezzałogowych systemów powietrznych (UAS) w Europie.

JEDA dąży również do reprezentowania rosnącej aktywności legislacyjnej i regulacyjnej, która wpływa na wszystkich użytkowników dronów – zarówno prywatnych, jak i profesjonalnych. Organizacja koncentruje się na opracowaniu i utrzymaniu wspólnego podejścia do integracji UAS/RPAS w europejskim systemie lotniczym i przestrzeni powietrznej.

Na rzecz operatorów dronowych w Europie JEDA szybko podejmuje istotne działania mające na celu wsparcie sektora UAS.