Pierwsze spotkanie Zespołu ds. rozwoju branży BSP – 15.04.2025 r.

Zespół ds. rozwoju branży BSP

Zespół ds. rozwoju branży BSP został powołany w odpowiedzi na dynamiczny rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych w Polsce. Celem jego działań jest wsparcie i ulepszanie regulacji dotyczących dronów oraz stworzenie lepszych warunków dla operatorów BSP. Spotkanie, które odbyło się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, miało na celu omówienie najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi branża BSP w Polsce, w tym kwestii związanych z bezpieczeństwem, przepisami prawnymi oraz innowacjami technologicznymi.

Aktualności | rozwój branży BSP | przepisy dronowe w Polsce

Dnia 15.04.2025 r. w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. rozwoju branży BSP powołanego formalnie zarządzeniem Prezesa Urzędu. Uczestniczył w nim Wiceprezes ULC ds. Standardów Lotniczych – Andrzej Kotwica, a także pracownicy Departamentu Lotnictwa Ministerstwa Infrastruktury, Departamentu BSP w ULC, pracownicy PAŻP, a przede wszystkim reprezentanci Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych jako przedstawiciele branży BSP.

Kluczowe obszary tematyczne spotkania:

Przewodniczącym Zespołu został Dyrektor Departamentu BSP w ULC – p. Paweł Szymański. Pierwsze zebranie zespołu rozpoczął p. Andrzej Kotwica, a następnie przekazał głos p. Pawłowi Szymańskiemu, który zaprezentował założenia i cele inicjatywy oraz zadeklarował chęć współpracy ze strony ULC w celu poprawy warunków rozwoju branży BSP w Polsce.

Następnie p. Jarosław Rupiewicz – Naczelnik Inspektoratu ds. Standardów, Notyfikacji i Nadzoru nad Rynkiem w Departamencie BSP w ULC – przedstawił zadania wskazane w zarządzeniu Prezesa w sprawie powołania Zespołu. Jest to 10 konkretnych punktów, których opracowaniem w pierwszej kolejności zajmą się grupy robocze działające w ramach Zespołu. Skład osobowy tych grup zostanie ustalony na kolejnym spotkaniu Zespołu.

Omówione przez Zespół zagadnienia to:

  1. Ocena wpływu obowiązujących oraz planowanych przepisów prawa na cywilny sektor BSP.
  2. Opracowanie materiałów doradczych ułatwiających wykonywanie operacji SBSP operatorom (w kat. otwartej i szczególnej).
  3. Opracowanie materiałów doradczych dotyczących procesu przejścia z krajowych scenariuszy NSTS na inne możliwe formy wykonania operacji.
  4. Opracowanie materiałów doradczych dla lotów specjalistycznych wychodzących poza standardowe operacje.
  5. Opracowanie materiałów doradczych dla lotów BSP o masie MTOM powyżej 25 kg.
  6. Opracowanie materiałów doradczych dla lotów BSP na wysokościach powyżej 120 m AGL.
  7. Opracowanie materiałów mających na celu promocję bezpieczeństwa i szerszego uświadamiania w kwestii wykorzystania BSP.
  8. Opracowanie materiałów w zakresie planowania i zakładania lotnisk i lądowisk dla BSP oraz ich współużytkowania załogowymi lotniskami.
  9. Opracowanie koncepcji wspólnych przedsięwzięć ULC, PAŻP i MI oraz przedstawicieli biznesu BSP w Polsce mających na celu uświadamianie obecnych i przyszłych użytkowników w kwestiach prawa lotniczego dla BSP.
  10. Cyberbezpieczeństwo w kontekście operacji BSP w Polsce.
Zespół ds. rozwoju branży BSP

Kolejne kroki

Omawiając na spotkaniu powyższe tematy, zebrano pierwsze sugestie, możliwe przykłady działania, spostrzeżenia ze strony branży oraz urzędników. Ustalono również, że kolejne spotkanie odbędzie się w połowie maja i spotkania te będą miały charakter cyklicznych comiesięcznych posiedzeń w siedzibie ULC lub zdalnie.

Urząd zadeklarował przygotowanie i przedstawienie na następnym spotkaniu prezentacji na temat obowiązującej sytuacji prawnej z naciskiem na wskazanie dostępnych dla urzędu narzędzi pozwalających wpływać na korzystne zmiany tego prawa dla branży BSP.

Grupy robocze, które będą działały w ramach powołanego zespołu, będą mogły zapraszać do współpracy ekspertów branżowych lub ekspertów z sektorów, które wiążą się z operacjami BSP (np. cyberbezpieczeństwo, specjalistyczne loty BSP) w celu uzyskania specjalistycznej wiedzy i wypracowania dobrych praktyk dla branży BSP w tych obszarach.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *